Çalışma Saatlerimiz: WhatsApp: 7/24 Telefon Görüşmesi: 10.00/22.00 info@akademiktezmerkezi.com 0 544 971 0 286

İntihal (Plagiarism) Tespit ve Raporlama Yazılımı

 intihal ile ilgili görsel sonucu

İntihal (Plagiarism) Tespit ve Raporlama Yazılımı

İntihal raporu ücreti ne kadar?

Tez ve Makale İntihal Raporu Ücretleri*

0-2.500

Sözcük**

 

100,00 ₺

2.501-5.000

Sözcük

:

150,00 ₺

5.001-10.000

Sözcük

:

200,00 ₺

10.001-15.000

Sözcük

:

250,00 ₺

15.001-20.000

Sözcük

:

300,00 ₺

20.001-30.000

Sözcük

:

400,00 ₺

30.001-50.000

Sözcük

:

500,00 ₺

Not: Sadece intihal oranını gösteren tek sayfalık rapor, normal intihal raporu ücretinin yarısıdır.
* Bu raporlarda intihal oranı ile birlikte, intihale düşen metinler işaretlenir. İşaretli bölgelerdeki metinleri değiştirerek intihal oranınızı düşürebilirsiniz.
** Aynı dosyanın ikinci intihal raporu %25 indirimlidir. Bu indirim, ilk raporun alınışından itibaren 7 gün içinde ve asıl dosyada %50'den fazla değişiklik yapılmadığı durumda geçerlidir.
*** 50.000 sözcükten sonraki her 15.000 kelime için ücrete 50 TL eklenir.

İntihal raporu nasıl alınır:

 1. Çalışmanızı, Word dosyası olarak info@akademiktezmerkezi.com adresine gönderin. Dosya boyutunuz büyükse Wetransfer ile gönderebilirsiniz. Varsa, dosyanızın şifresini lütfen kaldırınız.
 2. E-posta adresinize gelen onaydan sonra ödemenizi tamamlayın. Havale için banka bilgileri, dosyanızı gönderdikten sonra e-posta adresinize gönderilecektir.
 3. Çalışmanızdaki sözcük sayısına göre 10 ila 30 dk içinde intihal raporunuz whatsApp veya e-posta adresinize gönderilmektedir.

Uyarılar:

 • Lütfen sözcük sayınıza göre ödeme yapınız. Çalışmanızın sözcük sayısını, dosyanız açıkken Word penceresinin sol altında görebilirsiniz.
 • Enstitüye ya da YÖK'e teslim etmek üzere rapor alacaksanız Ayrıntılı Tez Raporu almanız gerekmektedir. 
 • Rapor alınan dosyalar hiçbir veri tabanına kaydedilmez. Akademik Tez Merkezi güvenli taramayı kullanır.
 • Akademik Tez Merkezi Turnitin üyeliğine sahiptir ve intihal raporunuzu doğrudan Turnitin üzerinden alır. 

İntihal nedir?

Bilgi, kaynak belirtmeden kullanmak kısaca intihaldir. Akademik çalışmanızda bir başkasının yayınladığı kaynaktaki bilgiyi, kaynağını belirtmeden kullanmanız hatalı (ç)alıntı yaptığınızı, yani intihal yaptığınızı gösterir. Sadece birebir alıntı (yani örneğin cümleyi olduğu gibi kullanmanız) değil, aldığınız bilgiyi biraz değiştirerek (cümledeki sözcüklerin yerini değiştirerek) kullanmanız da aslında intihal sayılır.

İntihal suç mudur?

Evet. Sonuçta bir başkasının harcadığı emeği kendinize mal ediyorsunuz. Ancak intihalin ne kadar suç olduğu konusu net değildir. Öyle ki, üniversiteler belli oranlarda intihale izin vermektedir. Bir üniversite örneğin %20 oranında intihale izin verebilir. Bunun anlaşılır nedenleri vardır.

İntihal oranı nedir?

İntihal yazılımları, hazırladığınız çalışmadaki içeriğin ne kadarının (ç) alıntı olduğunu bir rapor ile gösterirler. Bu raporda verilen genel intihal oranı, çalışmanızın ne kadarının kurallara uymayan şekilde alıntı olduğunu gösterir. Bu orana intihal oranı denir.

İntihal yazılımları ne kadar güvenilir?

Büyük ölçüde güvenilir oldukları söylenebilir. Tabi eksikleri yok da değildir. Örneğin kapak sayfasındaki üniversite adından tutunda, içindekiler kısmındaki başlıkları ve hatta kaynakçada yazdığınız kitap yayın adlarını bile intihal oranına ekleyen intihal yazılımları yaygındır. Bu nedenle üniversiteler farklı oranlarda intihale izin vermektedir. Aslında intihal yapmanıza izin veriyor değiller. Sadece yazılımın hatasının tolerans değerini belirlemektedirler.

Çalışmamın İntihal Oranını Nasıl Öğrenebilirim?

Kendi çalışmanızın intihal oranını öğrenmek istiyorsanız danışmanınızdan, diğer hocalarınızdan ya da asistanlardan rica edebilirsiniz. Eğer isterseniz, ücreti karşılığında intihal raporunu almak için Akademik Tez Merkezi’ne başvurabilirsiniz. Çalışmanızın Türkçe ya da İngilizce olması fark etmez. Ödemeyi yaptıktan sonra yaklaşık bir saatten az bir zaman içerisinde ayrıntılı intihal raporunuz e-posta adresinizde olacaktır. Raporda; çalışmanızda yer alan alıntıların hangi kaynaktan alındığı ayrıntılı ve kolay anlaşılır şekilde gösterilmektedir. Ayrıca hangi kaynaktan ne oranda alıntı yapıldığı ve toplam intihal oranınız da belirtilmektedir. Rapor; İnternet kaynakları, akademik yayınlar (tez, proje ve makaleler), yazılı basın, kitaplar ve dergiler olmak üzere çok büyük bir ortamda tarama yapmaktadır. Bu rapor sayesinde intihal oranını düşürmek sizin için çok kolay olacaktır.

İntihal yazılımı nasıl çalışır?

Bu yazılımlar çevrimiçi çalışmaktadır. Sunucuları üzerinde sağlam bir veri tabanı bulunmaktadır. Bu veri tabanında, sizin kaynak araştırması sırasında arayıp da bulamadığınız çok sayıda kaynak da dahil olmak üzere, tonlarca dosya bulunmaktadır. Yazılım, sizin çalışmanızın içindeki her bir terimi (3-4 sözcükten oluşan ifadeler), veri tabanındaki bu dosyalar içerisinde tek tek arar ve her rastladığında bunu raporuna ekler. Raporuna, bulduğu her ifadeye hangi dosyada ve hangi satırında rastladığını da not eder. Sonuç olarak, çalışmanızın içindeki ifadelerin ne kadarına veri tabanında rastladığını belirtir. Bu raporu genellikle PDF dosyası olarak danışman hocanıza gönderir.

Başlıca intihal tespit yazılımları hangileridir?

Turnitin, enstitüler tarafından en çok kullanılan intihal tespit sistemidir. Bu aralar bazı enstitüler, bir AB projesi olan URKUND sistemini yaygınlaştırma yarışına girmişler. Tavsiyem Turnitin kullanılmasıdır fakat ücretsiz alternatif arayanlar Viber'ı deneyebilirler. Viber şuan Türkiye’den destek vermemektedir.

Kendi çalışmamı intihal kontrolünden geçirebilir miyim?

Bireysel kullanımın bu sitelerde pahalı olduğunu yazmıştım. Ama ısrar ederseniz tabi ki kullanabilirsiniz. Bunların dışında ücretsiz ya da ucuz intihal programları ya da web siteleri de var. Fakat bu işlerle genellikle yabancılar uğraştığından bu ucuz olanlar ya Türkçe içerik desteğinden yoksun oluyor ya da yeteriz kalıyorlar. Ama illa deneyeceğim derseniz, Viber ve Plagiarisma'yı tavsiye ederim.

İntihal yazılımlarını kandırmak mümkün mü?

Kopyala- yapıştır yapacaksanız bunun kaçarı yok. İlla ki yazılım bunu yakalayacaktır. Bilgileri aldığınız kaynağı belirtmek istemiyorsanız, o halde 2-3 cümleyi okuyup kendi ifadenizle tek cümle olarak yazarak bunu başarabilirsiniz. Zaten bu şekilde de aslında iyi bir akademik çalışma yapmış oluyorsunuz.

İntihale düşmemek için destek alabilir miyim?

Evet. İsterseniz bu konuda yardımcı olabiliriz. Yıllardır yaptığımız gibi, intihal yazılımlarının çok düşük oranlar vereceği şekilde çalışmanızı hazırlayabiliriz. Bu baştan sona, dürüst bir akademik çalışma olacaktır. Hatta siz sadece konuyu, kaç sayfa istendiğini ve teslim tarihini söylemeniz yeterli gerisini bize bırakınız. Çalışma süresince sık sık çalışmadan haberiniz olacak ve çalışma oluştukça okuyacaksınız. Bu şekilde jüri karşısında zor duruma düşmez ve tezinizi ya da makalenizi kolayca savunabilirsiniz. İntihal oranı düşük akademik çalışma hazırlama konusunda desteğimi isterseniz, ayrıntılı bilgileri Whatsapp Destek Hattı: 0 544 971 0 268 (ATM) arayarak öğrenebilirsiniz.

 

 • Doktoradan mezun olma, yayın şartı nedir?
 • Turnit in de & cross check nasıl yapılır, makale yazılarda benzerlik kontrolü nasıl alınır?
 • Doktora tezinden yayın nasıl yapılır
 • Makale çevirisi yapmam lazım, nelere dikkat etmem lazım
 • İntihalden dolayı diploma alamadım. Tekrar şansım olur mu?
 • Her öğrencinin tez öncesinde benzerlik raporu sunması gerekli
 • Dergilerde makale yayınlama nasıl olmakta, paylaşır mısın?
 • Yüksek lisansta tez etik kurul raporu ne işe yarar
 • Doktora savunma sınavı sonrası tez düzenlemesi yapılır mı?
 • YÖK’ te Onay almış yayınlanan tezim için bir düzeltme yapmama izin verilir mi?
 • Özeti kaç kongrede yayımlayabilirim?
 • Yüksek lisans tezi intihal raporu nasıl alabilirim?
 • Doktora Sonrası İntihal Raporu şart mı?
 • Tablodaki intihal oranını nasıl giderebilirim?
 • Tezde kaynak gösterme sorunu nedeniyle yüzdelik kısım artıyor.
 • Ne yazsam intihale giriyor, düşürmenin yollarını arıyorum.
 • Tezden Öğrencinin İzni ve İsmi Olmadan Danışman Makale Yayınlayabilir Mi?
 • Yüksek öğretim Yüksek Lisans, Doktora Kriterlerini tekrar belirledi.
 • YÖK’ün Yüksek Lisans ve Doktora Kriterlerini Değiştirmesi
 • Tez yazarken referans verme
 • İntihal raporu zorunluluğu getirilmiş, nasıl almam lazım?
 • Makalede İntihal Yapmak Suç mudur? Nasıl engellerim?
 • Benzerlik oranım yüksek çıktı, nasıl düşürebilirim?
 • Rapor aldım ancak raporu nasıl okumam lazım? Renkli yazılar ne anlama geliyor, kelimeleri değiştirip yazsam yüzdeyi düşürebilir miyim?
 • İntihal raporunda oran yüzdesi yüksek çıktı
 • Tezimi kontrol ettirdim, %40 benzerlik çıktı. e indir dedi danışmanım. Kaç sayfa yazmam lazım?