Çalışma Saatlerimiz: WhatsApp: 7/24 Telefon Görüşmesi: 10.00/22.00 info@akademiktezmerkezi.com 0 544 971 0 286

İntihal Nedir? Nasıl Önlenir?

intihal ile ilgili görsel sonucu

Akademik Tez Merkezi olarak faaliyet gösteren sitemiz tez düzenleme konusunda ve intihal raporu konusunda da öğrencilere destek vermektedir. Akademik çalışma yapan öğrencilerin karşılaştığı en büyük sorun intihale oranının yüksek çıkmasıdır. Yapmış olduğunuz tüm çalışmaları bir anda haksız alıntı durumuna düşüren ve başınızı sıkıntıya sokabilecek olan bu duruma düşmemek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. İntihal düşürme ile ilgili tez düzenleme çalışmaları yapmaktayız. Tez hazırlama konusunda lisans, yüksek lisans, MBA ve doktora öğrencilerine tez hazırlama ile ilgili destek vermekteyiz. Tez hazırlama makalesini okuyabilirsiniz.

Bu makalede intihal nedir, nasıl önlenir, rapor, düzenleme hakkında detaylı bilgi bulacaksınız.

İntihal Nedir: (TDKaşırma) Bir kişinin eserinde başka kişilerin ifade, buluş veya düşüncelerini kaynak göstermeksizin kendisine aitmiş gibi kullanması. İntihal bir tür sahtekarlık ve hırsızlıktır. En kısa tabirle çalıntı içerik olarak tanımlanabilir. Ben bunu ç(alıntı) yazı diye ifade etmeyi tercih ediyorum. Bazı makalelerde ise karşınıza “bilimsel hırsızlık” olarak çıkar. Ya da plagiarism olarak akademik yayınlarda görmüşsünüzdür. İnternetin son yıllarda hızla yayılması neticesinde bilgiye çok kolay ulaşılabilir olması nedeniyle sorun akademik olarak tartışılmaya başlamıştır.

Bu mesele günümüzün sorunu değil, eskiden beri bilimsel uyanıklık diyebileceğimiz anlayışla lisans, yüksek lisans tezlerinde ağırlıklı olarak yapılan uygulamadır. Peki günümüzde üzerinde durulmasının sebebi nedir, cevap çok basit akademik hırsızlığın çok kolay tespit edilebilir olmasıdır. Eskiden bunu anlamak oldukça zorken şimdi önleyici programlarla tespit etmesi bir iki dakikayı geçmemektedir.

Bilimsel Hırsızlığa Düşme Sebepleri : İki şekilde yapılır, bilinçli ya da bilmeden. Bilmeden çalıntı nasıl yapılır diyeceksiniz, yanlış alıntılama yapılması da intihal nedeni olarak kabul edilir. Yanlış uygulanan kaynağa ve kişiye alıntı başınızı ağrıtabilir. Bu yüzden alıntı ve kaynak gösterme nasıl yapılır, bunu çok iyi bilmeniz gerekir.

İkinci sebep ise bilerek yapılan aşırmadır. Yeterli zaman olmaması nedeniyle öğrencilerin kolaycılığa kaçmaları, yakalanmayacağını varsayması, yapması halinde yaptırım ile karşılaşmayacağına inanması birkaç neden olarak gösterilebilir.

Daha genel ifade etmek gerekirse, bunun temel nedeni yeterli eğitim verilmemesidir. Emeğe saygı, düşünceye saygı, yeni düşünceler geliştirme konularında yeteri kadar eğitim verilmiş olsaydı, bu tür sonuçlar ile karşılaşılmazdı. Ayrıca, lisans bölümlerinde akademik yazı derslerinin içeriği daha dolu olmalı, akademik bilimsel yazı nasıl yazılır, alıntılama örnekleriyle izah edilebilse, plagiarism, bilimsel hırsızlık, korsanlık hakkında detaylı bilgi verilmiş olsa sonuç bu şekilde olmazdı diye düşünüyorum.

Nasıl Önlenir: Bu konunun bu kadar popüler olmasının nedeni üniversite öğrencilerinin intihalin ne olduğunu ve nasıl engelleyeceklerini bilmemeleridir. Bu sebeple soyut değil somut şekilde izah edilmesi gerekmektedir.

Alıntılama nasıl yapılır bunu bilmeniz önemlidir. Yapılan en büyük hata ise alıntı yapılan yazar ile ilgili atıfta bulunup ancak kaynakları vermemek ya da gizlemek gösterilebilir.

Ben alıntımı yaptım demeniz sizi haklı duruma çıkarmaz. Bunun yanında yazınızda sürekli aynı kişiden, eserden alıntı yapmanız, yeni düşünce ortaya koymamanız da intihal sebebi olacaktır.

Kaçınmak için yapılması gereken iki durum söz konusu; parapharise ve summary yapmaktır. İleriki yazılarımızda bu iki metodu daha derin örnekleriyle açıklamaya çalışacağız.

Plagiarism belirleyen programlar sayesinde alıntıların nereden yapıldığı, nereden aşırıldığı kolayca tespit edilmektedir. En bilinen iki program turnitin ve ithenticate tir. Çalışma prensipleri birbirine yakın iki yazılım sayesinde kolayca tespiti mümkündür.

Bu programların çalışma mantığı nedir?

Akademik bilimsel yayınların, hocaların, kütüphanelerdeki kitapların ve öğrencilerin yazdığı tez, makale, projelerin bir veri tabanında tutulduğunu düşünün. Sonra yazılan bir eserdeki yazılar ile sizin akademik yazınız karşılaştırılır, alıntı yapılan yerler rapor çıktısı olarak verilir. Bu raporda renklendirme sureti ile ve numaralandırma ile hangi eserden, hangi yayından aşırma yapıldığı anlaşılır.

Birçok lisans, yüksek lisans öğrencisi bizi arayıp intihal raporundaki alıntı oranının yüksek çıktığını belirtip bizden danışmanlık talep eder. Bu durumdaki öğrencilere intihal raporu alıp kurtarma desteği vermekteyiz. Yapılması gereken elinizdeki rapor ile teziniz, makaleniz ya da projenizi bize mail ile yollamanızdır. Kısa bir değerlendirme yaparak oranınızı istenen orana 3 gün içinde tamamlayabiliriz.

Ne yapmanız gerekir, ana sayfamızda “Sipariş Ver” http://akademiktezmerkezi.com/siparis-ver sekmesine tıklayıp sipariş formunu doldurabilir, iletişim sayfamızdan info@akademiktezmerkezi.comakademiktezmerkezi@hotmail.com mail atabilir, ayrıca mesaj bırakın penceresinden bize anlık mesaj bırakabilirsiniz. Çalışmalarınız en kısa zamanda değerlendirilip, size geri dönüş yapılır.

Turnitin intihal programı nasıl kullanılır. İntihal raporu nasıl alınır, Turnitin programının özelliklerini öğrenebilmek için aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/Wc-yQDDbkqM